• Monaco - Auction 2017

Monaco - Auction 2017

Monaco - Auction 2017

Lot 1201

Romania

Lot 1202

Romania

Romania, Ferdinand Ier 1914-1927 20 Lei 1906, AU 6.45 g. 900‰ Ref : Fr.5, KM#37 Conservation : PCGS MS62

Lot 1203

Russia

Russie, Pierre le Grand 1682-1725 2 Roubles, Moscou, 1721, AU 4.1 g Ref : Fr.91, KM#158.5 Conservation : PCGS XF45

7.000,00 €

Lot 1204

Russia

Russie, Pierre le Grand 1682-1725 Rouble, Moscou, 1712, AG 27.9 g Ref : KM#138, Dav.1650 Conservation : TB

Lot 1205

Russia

Rouble, Moscou, ND (1720) K, AG 28.37 g Ref : KM#157.4, Dav.1654 Conservation : TTB. Traces de nettoyage

Lot 1206

Russia

Russie, Pierre le Grand 1682-1725 Rouble, Moscou, 1720 K, AG 28.2 g Ref : KM#157.4, Diakov 53var. Conservation : TTB. Rare

Lot 1207

Russia

Russie, Pierre le Grand 1682-1725 Tynf (12 Kopek), Moscou, 1707 IL-L, AG 5.93 g Ref : KM#127 Conservation : TB. Rare

Lot 1208

Russia

40.000,00 €

Lot 1209

Russia

Russie, Catherine I 1724-1727 Rouble, St. Petersburg, 1727, AG 28.02 g. Ref : KM#177.3, Dav.1666 Conservation: TTB

Lot 1210

Russia

25.000,00 €

Lot 1211

Russia

20.000,00 €

Lot 1212

Russia

8.000,00 €

Lot 1213

Russia

30.000,00 €

Lot 1214

Russia

Russie, Catherine II 1762-1796 5 Roubles, St. Petersburg, 1767 СПБ, AU 6.39 g. Ref : Fr.130a, C#78a Conservation: TTB

Lot 1215

Russia

Russie, Catherine II 1762-1796 5 Roubles, St. Petersburg, 1786 СПБ, AU 6.38 g. Ref : Fr.130b, C#78c Conservation: TB-TTB

Lot 1216

Russia

Russie, Catherine II 1762-1796 Rouble, St. Petersburg, 1791 СПБ, AG 23 g. Ref : C#67c Conservation: TB-TTB

Lot 1217

Russia

Russie, Catherine II 1762-1796 Médaille/Jeton de couronnement, 1762, AG 2.44 g. Ref : Diakov 117.8 Conservation: PCGS AU55

Lot 1218

Russia

Lot 1219

Russia

Russie, Paul 1797-1801 Rouble, St. Petersburg, 1797 CM-ФЦ, AG 29.33 g. Ref : C#101 Conservation: Superbe. Très belle patine

Lot 1220

Russia

Lot 1221

Russia

Russie, Alexandre I 1801-1825 50 Zlotych, Pologne, 1818 IB, AU 9.78 g Ref : Fr.105, C#103 Conservation : NGC AU Details

Lot 1222

Russia

Russie, Alexandre I 1801-1825 3 Roubles, St. Petersburg, 1828 СПБ, Platine 10.35 g. Ref : C#177 Conservation: PCGS XF45

Lot 1223

Russia

Russie, Alexandre I 1801-1825 Rouble, St. Petersburg, 1802 СПБ-AИ, AG 20.73 g. Ref : C#125 Conservation: SUP/FDC

Lot 1224

Russia

Russie, Alexandre I 1801-1825 Rouble, St. Petersburg, 1802 СПБ-AИ, AG 20.45 g. Ref : C#125 Conservation: TTB

Lot 1225

Russia

6.000,00 €

Lot 1226

Russia

Russie, Alexandre I 1801-1825 Poltina (1/2 Rouble), St. Petersburg, 1817 СПБ-ПC, AG 9.94 g. Ref : C#129 Conservation: SUP/FDC

Lot 1227

Russia

Russie, Alexandre I 1801-1825 5 Kopeks, St. Petersburg, 1818 СПБ-ПC, AG 1.03 g. Ref : C#126 Conservation: NGC MS65

Lot 1228

Russia

Lot 1229

Russia

Russie, Module 2 Francs par Tiolier, Paris, 1814, AE 8.47 g. Ref : G.506b (1989) Conservation : SUP-FDC

Lot 1230

Russia